Skip Navigation
 

Bezpłatne email porady

Zadaj pytanie - odpowiedzą specjaliści

Czym jest implant dentystyczny?

Implanty dentystyczne zastępują naturalne korzenie zębowe. Wykonane z chirurgiczną dokładnością z specjalnego stopu tytanu są traktowane przez tkankę kostna podobnie jak zęby naturalne. Dentysta umieszcza implant w kości i z czasem integruje się on stanowiąc solidny rdzeń dla zamienionego zęba, mostka lub sztucznej szczeki.


Kiedy należy myśleć o implantach?

Jeśli brakuje Ci jednego lub kilku zębów, wtedy możesz myśleć o implancie. Twój dentysta będzie w stanie podczas indywidualnej wizyty ocenić jakość tkanki kostnej w Twoim przypadku, porozmawiać i doradzić. Dentystyczne implanty pozwolą Ci swobodnie uśmiechać się, rozmawiać i jeść z pełnym zaufaniem dla swoich zębów.


Czy zdarza się sytuacja ze implant nie zostaje przyjęty przez organizm?

Implant wykonany jest z chirurgicznego stopu tytanu, który jest doskonale przyswajalny przez organizm. Mimo to, istnieje niewielka szansa, ze nie zintegruje się on z kością. W takiej sytuacji implant jest zastępowany innym. Jest znikome prawdopodobne, ze drugi implant się nie przyjmie.


Co, jeśli palę?

Palenie może zahamować prawidłowe leczenie implantologiczne. Nie mniej jednak, nie powstrzymuje palaczy od wszczepiania implantów z powodzeniem. Powinieneś porozmawiać ze swoim dentystą, który udzieli Ci więcej informacji w na temat ryzyka i skutków palenia w przypadku leczenia implantami.


Czy wszczepianie implanta boli?

Zwykle minimalnie lub wcale. Dziś są ogólnie dostępne bardzo dobre środki znieczulania miejscowego. Możesz natomiast odczuwać ból do 72 godzin po zabiegu. Ból ten niweluje się środkami przeciwbólowymi ogólnego stosowania (bez recepty).


Jak długo trwa wszczepienie implantu?

To zależy. Pojedyncze rozmieszczenie implantu zajmuje zwykle mniej niż godzinę zwykle jest uzupełnione w mniej niż godzinę jako procedura biura z miejscową anestezją. Jednak wszczepienie implantu to nie wszystko. Czasem np. w przypadku gdy tkanka kostna nie jest najwyższej jakości cały proces implantologiczny a w szczególności integracja nowego ciała w organizmie może zając rok lub więcej. Twój dentysta podczas wizyty oceni jaka procedura będzie dla Ciebie najlepsza?


Czy implant można umieścić bezpośrednio po wyrwaniu zęba?

Tak, pod warunkiem, że wokół usuwanego zęba nie występuje stan zapalny kości lub przyzębia.


Jeżeli chcę wstawić sobie implanty, czy ich kolor i kształt będą pasowały do moich naturalnych zębów?

Jak najbardziej, kolor i kształt będzie dopasowany do reszty uzębienia.


Ile powinno kosztowac wszczepienie implantu? Nie chciałbym przepłacić.Podajcie proszę ile za to płaciliście? (znalezione na forum)

Nie wszystko jest takie proste.
Cena zalezy od:
- stanu ogólnego i miejscowego danego pacjenta,
- od typu zabiegu i ewentualnych zabiegów poprzedzającym właściwe leczenie implantoprotetyczne,
- od systemu implantologicznego,
- od renomy i kwalifikacji lekarza.

Skromna rada: cena jest mniej ważna, liczy się wynik. (źródło: http://forum.dentonet.pl/viewtopic.php?t=10861)


Czy przy parodontozie zaawansowanej wszczepianie implantów jest możliwe? W jakim przypadku zabieg jest niewykonalny..Słyszałam coś o chirurgicznym podnoszeniu zatoki podniebienia, czy coś w tym stylu. Proszę o bardziej szczegółowe informacje.

Jeśli jest niewystarczająca ilość kości dla umieszczenia implantów w górnej szczęce wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej z jednoczesną odbudową kości aby jej ilość pozwoliła na zamontowanie implantu w kości szczęki zapalenia przyzębia (parodontoza ) w zaawansowanych stadiach łączy się z utratą zęba i kości dlatego w takich przypadkach często jest niezbędna wcześniejsza odbudowa kość i dla późniejszego zamontowania implantów. Dokładny rodzaj zabiegu i materiały używane do niego są indywidualnie ustalane zależnie od miejscowego stanu pacjenta.

Należy jednak nadmienić że w nie wszystkich postaciach parodontozy możliwe jest leczenie implantologiczne np choroba przyzębia często współistnieje z cukrzycą, chorobami krwi itp. O klasyfikacji decyduje badanie pacjenta które może odbyć sie tylko w gabinecie a czasem potrzebne są też badania dodatkowe lub konsultacje wielospecjalistyczne.


Witam! Noszę aparat ortodontyczny od 6 m-cy,na samą górną szczękę. Została założony w celu uzupełnienia dwójki prawej,ponieważ nigdy nie wyrosła i nie ma zawiązka,a mam 25 lat.Jaki koszt jest takiego implantu, ponieważ nie chcę trafić na naciągaczy oraz jak szukać dobrego implantologa? Proszę o odpowiedz!

W wypadku gdy, nie było nigdy zęba w danym miejscu wyrostka zębodołowego grubość kości uniemożliwia bezpośrednie założenie wszczepu. Szerokość wyrostka zębodołowego (kości a nie kości i błony śluzowej) powinien wynosić minimum 5 mm aby implant mógł być na całym swoim obwodzie pogrążony w kości. Dlatego też najprawdopodobniej będzie potrzeba wcześniejszego lub jedno-czasowego odbudowania na grubość kości. Koszt zabiegu zaczyna się od 4500 złotych bez zabiegów regeneracyjnych, zależnie od wybranego przez lekarza systemu implantologicznego i sposobu późniejszej nadbudowy protetycznej ; ponieważ sprawa dotyczy odcinka przedniego szczęki, gdzie względy estetyczne grają dużą rolę zalecałbym nadbudowę protetyczną z użyciem łącznika i korony pełni ceramicznej w systemie procera lub zircona. Więcej informacji łatwo znaleźć na stronach : http://www1.nobelbiocare.com/en/esthetic-solutions/products/crowns.asp

W Polsce nie ma jeszcze obowiązku akredytacji gabinetów /lekarzy zajmujących się implantologią. Sadzę, że dobrymi kryteriami w poszukiwaniu doświadczonego lekarza jest staż pracy - ile lat zajmuje się czynnie tą dziedziną stomatologii, iloma systemami implantologicznymi dysponuje bo w ten sposób ma większe możliwości dobrania najwłaściwszego rozwiązania do konkretnej sytuacji klinicznej.


Zdaję sobie sprawę z tego, że przez internet nie da się załatwić implantów i że musi być indywidualnie ustalane,jednak zanim zdecyduję się zainwestować w to nieszczęsne uzębienie, chciałabym się znaleźć, jeśli nie w genialnych, to przynajmniej bardzo dobrych rękach. Nie wiem, czy implantologia jest w Polsce jeszcze dziedziną raczkującą,czy już nie (proszę o odpowiedź). Mam koleżankę stomatologa, która kilkanaście lat temu, pomimo, że ma dużo znajomych z tej branży, sama jednak koronki na własne zęby robiła w Niemczech.-O tym podnoszeniu dna zatoki szczękowej z jednoczesną odbudową gdzieś już słyszałam,( chociaż to już jest taki czarny scenariusz- nie byłam diagnozowana), jednak nie uzyskałam informacji,czy wy tego rodzaju zabiegi chirurgiczne wykonujecie. Nie mam cukrzycy,z moją krwią wydaje się, jest wszystko w porządku. Czy jeszcze mogą być jakieś przeciwwskazania somatyczne, jakie?

Jak sama pani zauważyła w pierwszym zdaniu "przez internet nie da się załatwić implantów...". Każdy ma prawo łączyć jak się chce i gdzie się chce. Implantologia światowa ma ponad 40 lat, W Polsce to lat kilkanaście. Badania i leczenie implantologiczne w Polsce było przeprowadzane już w latach 70-tych dwudziestego wieku. Obecnie stosowane systemy implantologiczne są od 1993 roku. Implantologia, jest to generalne zdanie wszystkich lekarzy na świecie jest najbardziej przewidywalnym sposobem uzupełniania braków zębowych. Implantologia jest najszybciej rozwijającym się działem stomatologii. Myślę, że jeśli bierze Pani pod uwagę leczenie implantologiczne powinna skontaktować się, z lekarzem na badanie i ustalenie planu leczenia a nie mam sensu abym w tym, z konieczności krótkim poście próbował robić wykład z implantologii. Jedno jest pewne : ustalenie wskazań, przeciwwskazań, planu leczenia jest najważniejszym etapem całej procedury odtwórczej.


Mam ruchome obie szczęki.Górna nie stwarza problemu, natomiast dolna bardzo mi siadła i uwiera,dziąsło prawie zanikło. Co mam zrobić nie mam w ogóle zębów, dużo czytałam o osteoplanach tytanowych, proszę o poradę.

Aby odpowiedzieć w miarę precyzyjnie powinienem wiedzieć ile ma pani lat, zobaczyć zdjęcie rentgenowskie, przynajmniej pantomograficzne. Z tego co Pani mówi wnioskuję, że w trakcie używania protezy dolnej doszło do zaniku kości wyrostka zębodołowego i proteza nie jest stabilna - rusza się.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej aby dokładnie zobrazować przestrzenną budowę kości żuchwy i przebieg tworów towarzyszących np. przebieg nerwu zębodołowego dolnego. W celu poprawy stabilizacji dolnej protezy stosuje się często zaczepy kulkowe mocowane do wszczepionych implantów. Proteza jest stabilizowana na podłożu na urządzeniu przypominającym zatrzaski w ubraniu. Można też zastosować belkę która przebiega ponad dziąsłem i do niej przymocowana jest proteza. Osobiście wolę zaczepy kulkowe bo łatwiejsze jest utrzymanie higieny. W jednym i drugim rozwiązaniu montujemy od 2 do 4 implantów a potem mocujemy protezę. Zakotwiczenie protezy jest na tyle silne,że nie ma mowy o żadnym ruchu protezy w stosunku do podłoża. Z reguły należy wykonać obie nowe protezy górną i dolną aby wyznaczyć prawidłową płaszczyznę zwarcie


Ile potrzeba inplantow na gorną szczękę gdy nie ma ani jednego zeba --nie mowie o pojedynczych-- słyszałem gdzieś że kilka i na to zakłada się korone --prosze o odpowiedź.

Wszystko jest zależne od jakości i ilości kości aby zamontować na implantach konstrukcję utrzymującą protezę ruchomą (czyli taką, którą pacjent może sam wyjąć z jamy ustnej) przy dobrych warunkach kostnych wystarczy 4 aby wykonać na implantach most, który na stale będzie w jamie ustnej 6 stanowi minimum ale lepszym rozwiązaniem jest 8 implantów.

Jednak o dokładnej liczbie wszczepów i ich rozmieszczeniu musi zadecydować lekarz po dokładnym zbadaniu i wykonaniu badań pomocniczych rtg, a często konieczne jest przy planowaniu leczenia wykonanie tomografii komputerowej głowy.


Jaka jest różnica między implantem jednofazowym a dwufazowym ? W jakich przypadkach się je stosuje? Które są godne polecenia?

Jak sama nazwa wskazuje jest to implant, w którym część śródkostna i naddziąsłowa stanowi jeden element. Implanty dwufazowe wydłużają czas leczenia ale zwiększają możliwości odbudowy protetycznej.


Noszę aparat ortodontyczny (górny łuk) w celu przesunięcia kłów na miejsce trójek (wyrosły na miejscu dwójek a za nimi jeszcze niedawno miałam mleczne zęby w wieku 28 lat, dwójki nie miały zawiązków). Trójki już prawie się przesunęły na swoje miejsce, chcę wstawić implanty (dwójki). Chciałabym dowiedzieć się czy w moim przypadku mogę zastosować implanty jednofazowe, czy po zabiegu będę miała od razu korony zastępcze?

Istnieje możliwość zastosowania w taki przypadku implantu jednofazowego i zawsze stosuje się tymczasowe uzupełnienie protetyczne, czyli będzie korona zastępcza". Jednak nie w każdym przypadku jest możliwe zastosowania takiego wszczepu. Stosując implanty dwufazowe mam więcej możliwości odbudowy protetycznej.



Co Pan sądzi o tzw. implantach natychmiastowego obciążenia. technologia opracowana przez doktora Giorgio Lorenzona. Czy słyszał Pan o doświadczeniach pacjentów z takimi implantami?

Z tego co wiem Dr Loren zon stosuje on tzw implanty szpilkowe. W większość lekarzy jeśli je stosuje, i ja też należę do tej grupy, to jako implanty tymczasowe na okres wygajania się implantów ostatecznych, które są cylindrami. Ponieważ nie mam problemów z usunięciem ich po okresie wygajania się implantów ostatecznych podejrzewam, że integracja ich z tkanką kostną jest mierna.


Dzień dobry, chciałam sie zapytać jak szybko po wyrwaniu zębów można zrobić protezę, zależy mi na czasie, 2 tygodnie to czas kiedy muszę sie wyrobić z tym. Dziękuję i czekam pilnie na odpowiedź.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników. Z jakiego powodu usuwany jest ząb? Czy jest przy zębie stan zapalny? Jak twarda jest kość w którą ma być wkręcany implant? W niektórych sytuacjach można na jednej wizycie usunąć ząb, zamontować implant i wykonać odbudowę tymczasową, ale jest to zależne od konkretnej sytuacji.


Chciałbym sie dowiedzieć gdzie moge zrobić takie implanty na terenie podhala lub małopolski? czy jest możliwość usuniecie bardzo krzywych zębów do leczenia i zastąpienie ich implantami, czy lekarz może tylko zastąpic jedynie braki w uzębieniu? Dziękuję.

Nie da się odpowiedzieć na te pytania tylko na podstawie zawartych informacji. Potrzebe jest badanie lekarskie, badania pomocnicze - np rtg panoramiczne, a nierzadko również tomografia komputerowa. Dopiero osobista wizyta u lekarza dentysty zajmującego się implantologią pozwoli na ustalenie planu leczenia i kosztów.


Witam mam 15 lat gram w pilke nozna i podcza pewnego meczu oberwało mi sie łokciem i poszly jedynki gorne. Jeden ząb juz sie wzmocnil i sie nie rusza natomiast drugi jest złamany w korzeniu i teraz chyba pozostaje usuniecie tego zęba i wprawienie implanu. Czy wieku 15 lat mozna już wstawic implant ?

Raczej proponowałbym poczekać do zakończenia rozwoju kości. Czyli 18-19 lat Do tego czasu można wykonać tymczasowe uzupełnienie brakujących / brakującego zęba.


Mam 50 lat muszę przyznać, że posiadam dwie protezy (górną i dolną) pragnę poddać się wstawieniu implantów. Jedynym moim problemem i obawą jest czas jaki mi to zajmie. Związane to jest z moja pracą. Jest nie możliwe abym była bez zębów. Dlatego mam pytanie czy do chwili zagojenia i do końcowego etaou czyli założenia np. protez zatrzaskowych będę mogła mieć choć protezę zastępczą, lub tą którą mam w tej chwili. Jest to dla mnie bardzo ważne.

Nie wiem czy są to protezy całkowite - uzupełniające braki wszystkich zębów czy protezy częściowe. Po zabiegu implantacji czasem można wykorzystać dotychczas noszoną protezę, czasem można wykonać uzupełnienie tymczasowe oparte na obecnych zębów, można też wykonać protezę na implantach tymczasowych, które po okresie integracji implantów z kością, a przed osadzeniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego są usuwane


Witam. Stan moich zębów jest straszny, większość z nich jest do usunięcia, a i sporo do leczenia, mam 24 lata, mysle o implantach, ile czasu może opłynąć od osunięcia zęba do wstawienia implantu???

W niektórych przypadkach można to robić bezpośrednio po usunięci zęba podczas tej samej wizyty. Jeśli przy zębie zakwalifikowanym do usunięcia są jakieś stany zapalne to od usunięcia zęba do leczenia implantologicnzego powinno minąć około 1-2 mc. Decyzję o usuwaniu należy jednak podejmować bardzo rozważnie bo nie każdy zniszczony ząb nie nadaje się do odbudowy protetycznej. Również często odraczam usunięcie zęba i wykorzystuję go jako umocowanie uzupełnienia protetycznego na czas wygajania się (osseointegrację) implantu z kością.


Czy implanty można wszczepić pacjentowi po leczeniu onkologicznym-radioterapii? W jakim czasie po radioterapii?

Jeśli radioterapia nie dotyczy okolicy głowy to po okresie 1 roku można zabierać się za leczenie implantologiczne. Każdorazowo należy się jednak skontaktować z lekarzem prowadzącym czy można już przystępować do zabiegu operacyjnego, który jest zabiegiem nie ze względów życiowych jak np. zabieg przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego.


Mam 15 lat. Niestety od urodzenia nie mam dwójek górnych. Nie wiem czemu. :( bardzo mi się to nie podoba i mam duże z tym problemy nie mogę się uśmiechać ponieważ mnie to krępuje. Do tego górnie jedynki są od siebie oddalone na kilka milimetrów. Niebawem udam się na konsultację z dentystą i dowiem się czegoś więcej. Czy da się coś z tym zrobić bym miał normalny uśmiech i normalnie żył ?
Proszę o pomoc jest to dla mnie bardzo ważne. Wydaję mi się że moje jedynki górne są nieco duże. Z góry dziękuję.


Najprawdopodobniej da sie to zrobić. Konieczna jest współpraca ortodonty i jego wcześniejsze działania - zamknięcie luki między jedynkami (fachowo zwana diastemą). Dopiero potem można myśleć o implantacji. Najprawdopodobniej konieczna będzie odbudowa kości, bo zwykle w miejscach gdzie brakuje zawiązków zębów kość jest wąska, za wąska do wprowadzenia wszczepu.

powodzenia i dużo uśmiechu :)
dr. chirurg stom. Arur Skutecki


Dzień dobry miałam wszczepiane implanty jeden z nich sie zaczął ruszać ubezpieczenie powiedziało że muszę go usunąć czy jest inna możliwość żeby go wzmocnić aby go nie osuwać ten implant to q-implant i na gornek szczece dziękuje Magda.

Nie ma innego sposobu. Należy usunąć implant, oczyścić miejsce po nim, a po 3-5 miesiącach można wprowadzić inny implant. To są zasady ogólne. Jak Powinno wyglądać postępowanie w Pani wypadku? Nie wiem bez badania i ustalenia gdzie jest przyczyna braku integracji implantu z kością.


Witam. Mam pytanie o trwałość implantów. Tzn, z tego co kiedyś słyszałem wytrzymują one jakieś 5 lat. Czy to prawda? A może dotyczy to tylko części zewnętrznej,koronki, implantu? Poproszę o szybką odpowiedz. W końcu 3-4 tys to nie w kij dmuchał. Z góry dziękuję!

Nie to nie prawda. 95-97% wykonanych wszczepów ulega integracji i można na nich robić uzupełnienie protetyczne 75-80% wszczepów wytrzymuje 10 lat, przyczyny utraty to głównie niedostateczna higiena jamy ustnej, czyli zaniedbania ze strony pacjenta, choroby ogólne, które pojawiły się po wykonaniu wszczepów, przeciążenia zgryzowe - błędy w wykonaniu uzupełnienia protetycznego. Stwierdzenie, którego Pan użył jest więc nieprawdziwe.

Kilka lat temu była 40 rocznica wszczepienia implantu systemu braenemark. I ten 40 letni implant, jest zintegrowany z kością w ustach pacjenta, spełnia swoją funkcję. Dłuższych obserwacji nie ma.


Dzień dobry, chciałabym uzyskać informację, czy są przeciwskazania do wstawienia implantów (w celu stabilizacji szczęki dolnej) dla osoby 80-cio letniej po przebytym udarze mózgu z leczonym nadciśnieniem tętniczym. Można powiedzieć, że osoba ta obecnie normalnie funkcjonuje po przebytej chorobie niedikrwiennej.

Witam,
"stabilizację szczęki dolnej" rozumieme, że chodzi o dolną protezę i o 2 -3 implanty, na które będą zamontowane zatrzaski lub zaczepy kulkowe. Myślę, że na ten temat powinien przede wszystkim wypowiedzieć się prowadzący lekarz internista. Zakres zabiegu nie jest duży, ale inernista powinien powiedzieć czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego. Jeśli tak to trzeba odpowiedznio przygotować pacjenta. Informacja o wysokości ciśnienia krwi, krzepliwości krwi, braku infekcji. Zabieg nie jest rozległy i mocno obciążający, a napewno poprawi znacznie komfort życia i użytkowania protezy.


Mam pytanie odnośnie łączników stosowanych w implantach. Czy np. łącznik wykonany z tytanu będzie w jakis sposób zdradzał ze mamy wszczepiony implant (chodzi mi tutaj o reakcje na swiatlo). Czy lepszym rozwiazaneim jest zastosowanie łącznika tlenku cyrkonu?

Po kilku latach użytkowania korony na implancie możliwe jest prześwitywanie łącznika spod dziąsła. W przypadku łącznika metalowego, bez znaczenia z jakiego metalu jest wykonany będzie widoczny szary odcien dziąsła. W niektórych przypadkach może dojść do przebarwienia dziąsła na szaro - tatuaż. Takie zjawisko nie wystąpi przypadku łączników ceramicznych.


Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące zakładania implantów w czasie ciąży. Otórz moja sytuacja jest dość skomplikowana... Ząb na miejscu którego planowałam założyć implant jest martwy, ma pęknięty korzeń i po wielu konsultacjach stwierdzono iż musi zostać usunięty - w całości. Koronka nie wchodzi w rachubę bo nie ma jej na czym zaczepić. Wizyta w gabinecie i założenie implanta zostało zaplanowane na 13 sierpnia, czyli za nieco ponad 2 tygodnie. Z racji rozwijających się w pęknieciu bakterii raz na jakiś czas pojawia się infekcja, która zaleczana jest antybiotykami. Ostatnia kuracja miała miejsce 3 miesiące temu i infekcja do tej pory na szczęście nie powróciła. Cała ta sytuacja trwa już około 2 lat (nikt wcześniej nie wykrył niestety pęknięcia w korzeniu...). Planując założenie implantu nie wiedziałam, że jestem w ciąży - obecnie jest to 5 tydzień. Dodam iż mieszkam za granicą i nie wiem kiedy znów będę miała okazję zostać w Polsce na wystarczająco długo aby zakończyć proces założenia i gojenia się implantu. Mogłabym poczekać z założeniem implantu lecz boję się, że w każdej chwili infekcja powróci, a wtedy nie ma wyjścia - muszę brać antybiotyki, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dzidziusia... Bardzo proszę o opinię w mojej sprawie. Będę niezmiernie wdzięczna za każdą pomoc i komentarz. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Zdecydowanie odradzam implatcje do rozwiązania ciaży. Nie ma żadnych badan dotyczacych kwestii implantacji, w ciazy ale po co obciazac pacjenta zabiegiem, ktory z powodzeniem mozna wykonac po. Natomiast zdecydowanie doradzalbym usunniecie zlamanegozeba miedzy 4 - 8 mc ciazy. Dla późniejszego wszczepiania implantu jest to bez znaczenia a zniszczony zab, przy ktorym odnaiwaja sie infekcje jest potencjalnym źrodlem zakazenia i możliwą przyczyną komplikacji dla zdrowia matki i dziecka.

Po 4 mc lozysko jest juz w pelni uformowane i nie grozi to poronieniem, przed 8 mcaby zminimalizowac ryzyko przedwczesnego porodu zwiazanego ze stresem.


Witam. Stan moich zębów jest straszny, wiekszość z nich jest do usunięcia, a i sporo do leczenia, mam 24 lata, mysle o implantach, ile czasu moze uplynąc od usuniecia zeba do wstawienia implantu???

W niektórych przypadkach można to robić bezpośrednio po usunięci zęba na tej samej wizycie. Jeśli przy zębie zakwalifikowanym do usunięcia są jakieś stany zapalne to od usunięcia zęba do leczenia implantologicnzego powinno minąć około 1-2 mc. Decyzję o usuwaniu należy jednak podejmować bardzo rozważnie bo nie każdy zniszczony ząbnie nadaje się do odbudowy protetycznej. Również cżęsto odraczam usunięcie zęba i wykorzystuję go jako umocowanie uzupelnienia protetycznego na czas wgajania się (osseointegrację) implantu z kością.


Dzień dobry, mam 21 lat i juz 7 koron, chiałabym sobie zrobić implanty. Ile kosztuje jeden implant? Czesto u mnie wystepuje zapalenie dziaseł. Moje zeby sa żółte, a bardzo bym chciala miec białe. Co mam zrobic?

Jeśli w wieku 21 lat ma Pani 7 koron to świadczy o dużej skłonności do próchnicy, złej higienie jamy ustnej o tym również świadczy istniejące zapalenie dziaseł.

Co zrobić? Zgłosic się do stomatologa i ustalić przyczyne zapalenia dziąseł, wzmóc higiene jamy ustnej, przeprowadzić dokładne czyszczenie złogów nazębnych, jeśli są wymienić złe tzw. nawisające wypełnienia i wypełnienia nieszczelne. To wszytko są miejsca gdzie może występowac trudna do usunięcia płytka nazębna - przyczyna zapalenia dziąseł. Również nieprawidłowo zrobione korony protetyczne moga być przyczyną lokalnych urazów dziąseł i objawów zapalenia.

Po wyeliminowaniu wszystkich przyczyn i wzmożeniu higieny. To najważniejsze stan powinien się radykalnie poprawić. Zasady czyszczenia zębów można znaleźć na stronach firm produkujących środki do higieny jamy ustnej. Ma takie strony collgate, blend a med, oral b.

Zmiana koloru zębów. Można zastosowac wybielanie zębów. Należy jednak pamietac, że nie wybielą się ani wypełnienia ani ceramika na koronach. Dlatego po wybieleniu często należy wymienic niektóre wypełnienia ze wzgledów esterycznych. Na tak postawione pytania nie da się odpowiedzieć dokładniej droga mailową . Potrzebne jest dokładne badanie napewno łącznie z rtg a moze i badania flory bakteryjnej dla stwierdzenia co jest przyczyna zapalenia dziaseł.


Witam! Mam wstawione dwa implanty na miejsce dwójekm ktorych nigdy nie mialam wcześniej. Noszę aparat, który był założony po to, by zrobic miejsce dla implantow. Jestem juz okolo miesiac po zabiegu, nic mnie nie boli, nie krwawi, szwy zdjete i zalozone prowizroyczne na czas gojenia zebów. Od tygodnia odlepil mi sie jeden zab ten prowizoryczny i sie porusza z implantem i do tego drugi implant, na ktory nie byl nalozony ten doklejany zab tylko tak przylepiony z przodu zeby śruby nie bylo widac. Ten implant mi sie takze rusza mimo ze nic mnie nie boli. Nie jestem w stanie pojsc do mojego lekarza bo nie jestem w kraju dzownilam powiedzial ze to nic takiego. Ale ja mam pytanie czy to naprawde nic ze te srubki sie ruszaja? bo jak mi na nie przykreca zeby to czy te zeby sie nie beda ruszaly? Dziekuje za odpowiedz

Jeśli nie ma bólu to njaprawdopodobniej nie rusza się implant, ale sama prowizoryczna odbudowa, która została przykręcona do implantu. Problem nie jest duży. Jednak w miejscu gdzie nie ma szcelności między implantem a łącznikiem przez ruchy powstaje stan zaplany. Lokalny i w większości przypadków łatwy do wyleczenia. Jeśli to możliwe należy skontaktować się z Pani lekarzem, który powinien przykręcić poluzowaną śrubę


Noszę od pięciu lat protezę czy ja także mogłabym wstawić implanty?

Jeśli chodzi o fakt noszenia protezy to nie jest to żadne przeciwwskazanie do implantów. Implanty to po prostu "sztuczne korzenie ", na których montuje się "sztuczne zęby". Nic nie wiem Pani ogólnym stanie zdrowia, wieku, ilości i jakości kości, w którą te implanty miały by być zamontowane . Reasumując: noszenie protezy nie jest przeciwwskazaniem, ale może być wiele innych czynników, które dyskwalifikują do zabiegu operacyjnego lub go utrudniają . Najlepiej skontaktować się z lekarzem zajmującym się implantoprotetyką.


Witam serdecznie. Pierwszy raz znalazlam sie w miejscu, w ktorym jest wiele osob bez wyrośnietych dwojek :) Do tej pory myślałam, że jestem wyjątkowa ;) moje pytanie jest zwiazane z rozpoczeciem leczenia. Nosze aparat ortodontyczny aby przesunać trójki w swoje miejsce i zwolnić jednoczenie miejsce na implant.
Rozumiem, że bede potrzebowała odbudowac miejsce w kości, kiedy wiec powinnam rozpocząc leczenie? Czy moge zaczać juz teraz, aby po zdjęciu aparatu skrocić czas wszczepiania? Dodam, że jestem w polowie leczenia, zatem miejsce na dwójki jest już wyraźnie widoczne. Dziekuje i pozdrawiam.


Harmonogram powinien być następujący: 1. Przesunięcie zębów dla zrobienia miejsca na implanty istotne jest też wzajemne ułożenie koron zębów graniczących z luką, bo od tego zależy jak będą wszczepiane implanty, w jakim położeniu przestrzennym.
2. Zabieg odbudowy kostnej zależnie od zastosowanej techniki. Istnieje możliwość jednoczesnego wszczepienia implantów i założenie/utrzymanie aparatu na zębach, aby zapobiec powrotowi zębów w pozycję sprzed leczenia.
3. Po około 4-6 mc odsłonięcie implantów (aparat pozostaje).
4. Po 10-14 dniach pobranie wycisków na nadbudowę protetyczną - korony.
5. osadzenie koron (możliwośc zdjęcia aparatu).



Witam, w młodości "fiknąłem" kozła na twarz, doprowadziło to do skrzywienia jedynki (zachodzi na drugą) nosiłem aparat, lecz szybko zirytowany zrezygnowałem nie widząc efektu. Teraz chciałbym go usunąć i wstawić sobie nówkę, na prosto :) Czy to możliwe?

Witam, jeśli ząb jest żywy, w dobrym stanie, to zły pomysł. Każde leczenie wymaga czasu, szczególnie leczenie ortodontyczne - nawet kilku lat . Proszę pójść do lekarza ortodonty, uzbroić się w cierpliwość i cieszyć się własnym, najlepszym z możliwych zębem.


Witam, czy są inne metody na skrzywionego zęba niż aparat??

Nie. Aby coś wyprostować trzeba przyłożyć siłę i działać nią, aż uzyskamy oczekiwany efekt. Specyfika materiału, na który działa siła (ząb),nie pozawala na przyłożenie zbyt dużej mocy-złamanie zęba . W niektórych przypadkach można skorygować kształt zęba wykonując koronę protetyczną - rodzaj nakładki na oszlifowany ząb, która wykonana będzie w oczekiwanym położeniu zęba względem zębów sąsiednich . Jeśli jest to zdrowy ząb to szkoda go szlifować


Dzień dobry,

Mam ogromny problem i mam nadzieję, że uzyskam od Państwa odpowiedź. Zdecydowała się na zabieg wszczepienia implantów. Około dwóch miesięcy temu w końcu zostały założone korony. Na początku wszystko było w porządku, natomiast teraz przy jednym implancie jest widoczny metalowy łącznik, tzn. dziąsło odsłania część metalu. Byłam u lekarza prowadzącego, ale stwierdził, że takie "odchodzenie" dziąsła jest możliwe-, że jest to fizjologiczna reakcja organizmu... Powiem szczerze, że nie chce mi się w to wierzyć i potrzebuję fachowej porady, czy tak faktycznie może się zdarzyć już po dwóch miesiącach. Lekarz coś wspominał o nacinaniu dziąsła..., Słowem jestem przerażona.. Najchętniej bym zmieniła lekarza i może inny by mi pomógł....


Rzeczywiście taka sytuacja jest możliwa. Zakładam, że sytuacja dotyczy przednich zębów. Zależnie od wielkości tego zaniku dziąsła są możliwe 2 rozwiązania: 1. Zmiana uzupełnienie protetycznego i zastosowanie łącznika ceramicznego, który nie będzie przeświecał na szaro przez dziąsło. Jest biały. 2. Przy większych zanikach polecałbym zabiegi z plastycznej chirurgii dziąsłowej i najprawdopodobniej lekarz proponował przeszczep tkanki łącznej w miejscu prześwitywania łącznika. Nie potrafię powiedzieć, co wybrać bez badania pacjenta.


Witam! Jestem w trakcie leczenia protetycznego. W dolnej szczęce po lewej stronie mam swoje zęby do trójki, natomiast po stronie prawej aż do piątki :) Mój dentysta powiedział mi, że tam gdzie zęby są do trójki, do uzupełnienia potrzeba optymalnie czterech, a minimalnie trzech implantów. Z drugiej strony proponuje dwa implanty. Czy to prawda, że tych implantów musi być tak dużo? Moim zdaniem wystarczyłoby po jednym implancie z każdej strony i na tym mostki z koronami. Może się mylę, proszę o odpowiedź.

Nic nie wiem i nie dowiem się tą drogą o ilości i jakości kości Pana żuchwy Optymalnym rozwiązaniem jest zrobienie implantów 1:1 można zakończyć łuki zębowe na zębach szóstych, czyli 1 implant po stronie prawej i 3 po stornie lewej można też, (ale przy mocnej dobrej jakościowo kości) zrobić konstrukcję uzupełniającą po stronie lewej 3 zęby 4,5,6 na dwóch implantach. •Rozwiązanie proponowane przez Pana lekarza jest na pewno kosztowne, ale też najbardziej bezpieczne. Należy pamiętać, że na ząb trzonowy w zwarci działają siły dochodzące do 60 kg!!! NA JEDEN ZĄB stąd takie podejście. Ostateczna decyzja i tak należy do pacjenta. Czy decyduje się na proponowane leczenie?


Od roku mam implanta dolnej szóstki. Około pół roku temu powstał mały luz na połączeniu śrubowym - implant deko się kiwa i stuka minimalnie, ale podczas obydwu kontroli stomatolog mówi mi, że to normalka i tak może być. Ja jednak sądzę, że każdy luz trzeba zredukować poprzez dokręcenie śrubki, bo się wytrą i zniekształcą powierzchnie i wyrobi się nie do zredukowania luz. Tego się boję najbardziej, bo wtedy trzeba byłoby wszczepiać w przyszłości nowy. Stomatolog mówi, że tytan się nie wyciera i żebym nie brał do głowy. A ja wziąłem do głowy, bo podświadomie unikam gryzienia tą stroną tak, żeby tego luzu nie powiększyć. Proszę o potwierdzenie lub zdementowanie moich obaw. Ząb nie był tani, ale gorzej mnie przeraża ewentualne trwałe wytarcie i odkształcenie powierzchni tytanowych. Chodzi o TIOLOX IMPLANT: śr.3,5mm, l=12mm. W szczękę wrósł stabilnie. Podczas gryzienia nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych. Pytania dodatkowe: 1. Czy każdy implant poluzowuje się na połączeniu śrubowym, wkrótce po wstawieniu? 2. Czy dokręcenie takiego implanta to skomplikowany zabieg? Czy wiąże się z możliwością uszkodzenia porcelanowej nadbudowy i dlatego mój stomatolog niechętnie chce mi go dokręcić? 3. Czy po ewentualnym dokręceniu, po jakimś czasie znowu się poluzuje? 4. Czy tytan faktycznie się nie wyciera, nawet przy tak silnych i zmiennych obciążeniach podczas gryzienia? 5. A może ja jestem niepotrzebnie spanikowany, bo nie chcę czegoś przegapić albo zlekceważyć? Proszę o wyjaśnienia, bo zaczyna mi ta sytuacja siadać na psyche. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Ciekaw jestem każdego szczegółu.

Przypuszczam, że jest to luz między korona ( łącznikiem) a powierzchnią implantu. Gdyby była to sprawa osteointegracji wszczepu odczuwalny byłby ból na nagryzanie Ma Pan rację. Trzeba dokręcić suprastrukturę. I nie ma, co walczyć z fizyką.


Witam, mam wszczepione 11 implantów, trzy nie zintegrowały się z kością - zostały usunięte, miałam również dokładaną kość (biomateriał), gdzie ten zabieg miał znikomy rezultat. A moje pytanie jest związane z ciążą, którą planuję w niedalekiej przyszłości, czy są jakieś przeciwwskazania do porodu naturalnego, albo wskazania do cięcia cesarskiego?

Nie ma żadnego związku między ciążą, sposobem porodu a wszczepianiem implantów czy użyciem biomateriałów.


Witam mam problem jestem tydzień po operacji usunięcia tarczycy i złamał mi się ząb i czy mogą usunąć mi zęba i wstawić implanta proszę o poradę.

Tak, przy czym implantacja powinna być odroczona o 4-6 tygodni.


Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie czy implanty jednofazowe są gorsze( mniej trwałe lub bardziej obciążone większym ryzykiem niepowodzenia) od dwufazowych i czy istnieją wskazania dla zastosowania konkretnego systemu implantów. Chodzi o pojedynczy implant górnej czwórki. Ząb jest wiele lat po leczeniu kanałowym i nastąpiło pęknięcie wzdłuż korzenia. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dążenie pacjentów do jak najszybszego zaopatrzenia po zabiegu implantacji doprowadziło do powstania implantów jednofazowych. Operacja i zaraz po zabiegu pacjent wychodzi z "namiastką" zęba,•bo ostateczne uzupełnienie protetyczne jest po okresie osseointegracji. Tak jednym z nich jest biegłość lekarza operującego do pracy w tym lub innym systemie.•O innych wskazaniach lub przeciwwskazaniach nie mogę mówić, bo nie jest Pani moją pacjentką, nie badałem Pani. Postępowanie powinno być następujące:

- delikatne usuniecie zęba
- odczekanie 6-8 tygodni
- implantacja.

Jedno czy dwufazowy implant....? Decyzje pozostawmy lekarzowi nie kierując się ani czasem, kiedy będzie w ustach ząb ani ceną (to nie będą duże różnice).


Dzień dobry, mam 21 lat i już 7 koron, chciałabym sobie zrobić implanty. ile kosztuje jeden implant? często u mnie występuje zapalenie dziąseł. moje zęby są żółte, a bardzo bym chciała mieć białe. co mam zrobić?

To nie jest pytanie o implanty. Jeśli w wieku 21 lat ma Pani 7 koron to świadczy o dużej skłonności do próchnicy, złej higienie jamy ustnej o tym również świadczy istniejące zapalenie dziąseł.

Co zrobić?

Zgłosić się do stomatologa i ustalić przyczynę zapalenia dziąseł, wzmóc higienę jamy ustnej, przeprowadzić dokładne czyszczenie złogów nazębnych, jeśli są wymienić złe tzw. nawisające wypełnienia i wypełnienia nieszczelne. To wszystko są miejsca gdzie może występować trudna do usunięcia płytka nazębna - przyczyna zapalenia dziąseł.Również nieprawidłowo zrobione korony protetyczne mogą być przyczyną lokalnych urazów dziąseł i objawów zapalenia.

Po Wyeliminowaniu wszystkich przyczyn i wzmożeniu higieny. To najważniejsze stan powinien się radykalnie poprawić. Zasady czyszczenia zębów można znaleźć na stronach firm produkujących środki do higieny jamy ustnej. Ma takie strony collgate, blend a med, oral b.

Zmiana koloru zębów. Można zastosować wybielanie zębów. Należy jednak pamiętać, że nie wybielą się ani wypełnienia ani ceramika na koronach. Dlatego po wybieleniu często należy wymienić niektóre wypełnienia ze względów estetycznych.

Na tak postawione pytania nie da się odpowiedzieć dokładniej droga mailową. Potrzebne jest dokładne badanie na pewno łącznie z rtg a może i badania flory bakteryjnej dla stwierdzenia, co jest przyczyna zapalenia dziąseł


Witam! Chciałam się dowiedzieć, czy bezpośrednio po wszczepieniu implantu jest zakładana jakaś tymczasowa korona do czasu, kiedy dziąsło wygoi się całkowicie i będzie już można założyć stałą?

To nie jest sprawa wygojenia dziąsła ale osseointegracji, czyli połączenia implantu z kością. Proces ten trwa od 3-8mc W tym okresie, jeśli zabieg jest w strefie estetycznej - brak zęba jest widoczny dla otoczenia powinno być zastosowane uzupełnienie tymczasowe. Jakie? Zależy od konkretnej sytuacji w jamie ustnej, planowanego późniejszego leczenia, stanu zębów sąsiednich, ect.


Dzień dobry. Tydzień temu miałam usunięty ząb i wszczepiony implant (w miejscu obok usuniętego zęba). W dalszym ciągu dokuczają mi dolegliwości bólowe, czy to jest normalne? Miałam kontrole po 2 dniach od zabiegu, wszystko wyglądało dobrze. Dziękuje J.S.

Na to pytanie może odpowiedzieć lekarz, który Panią zbada.


Witam serdecznie. Chce się dowiedzieć czegoś na temat protez zębowych (nie implanty). Mam przewlekłą paradontozę w wieku 27 lat i nie mam już sil na jej leczenie. Chce sobie strzelić,,nowe" ząbki w postaci protezy-gora i dol. Czy mam szanse, ze w przeciągu np. 2-3 tyg od usunięcia moich zębów, będę mogla mieć już nowe. Serdecznie dziękuje za odpowiedz.

Przestrzegam bardzo przed pochopną decyzją usunięcia wszystkich zębów. Raczej proponuję specjalistyczne gabinety. Lekarzy zajmujących się parodontozą. Jeśli poda pani mniej więcej miejsce zamieszkania spróbuję podpowiedzieć. Podać jakieś adresy.


Witam Ponownie! Pisałam już wcześniej że mam wstawione implanty na miejsce dwójek, później te implanty zaczęły się ruszać. Niestety oba implanty się nie przyjęły mimo zapewnień lekarza że są to implanty wykonane z tytanu kosmicznego, którego organizm nie wykrywa. Wyjęli mi je i zrobili protezke na czas aż zagoją się miejsca po implantach. Sam zabieg nie wspominam zbyt przyjemnie, mimo opinii innych którzy go mieli i mówili że jest całkowicie bezbolesny. Nie zgadzam się bo mnie wszystko bolało, łamana kość jakimś młotkiem to uczucie porównywalne do uderzeń głową o ścianę i uczucie rozchodzenia się kości, okropne. Po zabiegu byłam zlana potem, roztrzęsiona i teraz mam wielki uraz do tego zabiegu, nie chcę nawet o tym myśleć, żeby przeżywać go na nowo tak samo. Mam pytanie czy istnieje jakaś mniej bolesna metoda niż rozwalanie kości młotkiem? Dziękuję za odp.

Nie ma kosmicznego tytanu. Tytan to tytan. Prawdopodobnie robiono poszerzanie wyrostka metodą osteotomową. To zabieg, który czasem dostarcza wielu emocji Pacjentowi ale nie ma wtedy potrzeby wprowadzania biomateriałów. Jeśli jednak zanik kości jest znaczny trzeba się nimi posłużyć. Istnieją"mniej bolesne metody niż rozwalanie kości młotkiem ". Jednak jak zabieg ma wyglądać powinien powiedzieć Pani lekarz operujący. I z nim należy wszystko uzgodnić. Reasumując jeśli raz implant wypadł to nie przekreśla pani jako pacjentki do leczenia implantologicznego


Witam! mam 20 lat i od dzieciństwa jedynka przewyższa mi nad pozostałymi zębami! Miała za mało miejsca miedzy zębami aby się pomieścić i w taki sposób unosi się do góry druga jedynka jest trochę nachylona i dwójka z tego wzgledu ze jedynka unoszac sie do gory tym samym one mialy miejsce aby sie nachylic! Strasznie mi się to nie podoba! Chciałabym coś z tym zrobić dlatego tez zwracam się do Państwa o pomoc! Co Państwo radzilibyście mi zrobić? Implanty, czy może mostek??? Bardzo bym chciała aby w ciągu jednego dnia jak zajdzie potrzeba usunąć zęba i wprawić! jest możliwy taki zabieg? ile takie coś kosztuje?? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

Czy konsultowała Pani swój problem z jakimś lekarzem stomatologiem, protetykiem może nie wymaga to aż tak drastycznych metod leczenia jak usunięcie zębów. W Pani wieku skuteczne może okazać się leczenie ortodontyczne. Sądzę, że finansowo mniej kosztowne niż implantacja 2 wszczepów i odbudowa protetyczna.


Czy osoba z wyrównaną, kontrolowaną cukrzycą (diagnoza w 2003 roku), bez żadnych innych dolegliwości - kwalifikuje się do implantacji? Przyjmuję insulinę 2 razy dziennie (rano i wieczorem), jestem pod stałą opieką diabetologa, regularnie kontroluję poziom stężenia glukozy, a wyniki badań, na które jestem kierowana są bardzo dobre. Jakie badania powinnam wykonać, aby zakwalifikować sie do zabiegu implantacji? Czy mogę poddać się temu zabiegowi na własne ryzyko? Czy lekarz może mi odmówić takiego zabiegu? Czy hasło "cukrzyca" automatycznie mnie dyskwalifikuje? Znam osobę z cukrzycą, która ma implant.... Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Dziekuję i pozdrawiam.

Należy Pani do grupy ryzyka. Ważny jest również stan jamy ustnej. Higiena i uwrażliwienie na mogące pojawiać się problemy np stany zapalne dziąseł. Przy uregulowanej dobrze kontrolowanje cukrzycy można podjąć próbę implantacji. Hasło "cukrzyca" nie dyskwalifikuje automatycznie pacjenta.


Witam, Mam 20 lat,stan moich zebow jest fatalny. Po pierwsze sa bardzo krzywe i zepsute,Psuja mi sie w blyskawicznym tempie, myje je bardzo czesto (choc przyznam ze rece mi opadly w tym roku i myje je tylko 2 -3razy dziennie), stosuje nici dentystyczne, plyny do plukania itd. Wiem,ze sa to skutki zaniedban z dziecninstwa, w wieku 17lat wyleczylam prawie wszystkie zeby, z zaznaczeniem, ze jak teraz sie Pani zepsuja to juz koniec- do wyrwania. Wiekszosc jest po 4 razy leczone, wiecj plomby niz zeba. Mam tego serdecznie dosyc. Moj tata posiada od 4lat implanty (49lat), czy w moim przypadku rowniez jest mozliwosc ich zrobienia? Dziasla mam raczej zdrowe.Pojawily mi sie dziury w zebach, zaczely mnie bolec a wszyscy rozkladaja rece i chce rwac, juz jedna prawa piatke na dole stracilam miesiac temu. Chcialabym miec wreszcie proste, biale zeby, oczywiscie doskonale zdaje sobie sprawe z tego,iz nie mozna po wypowiedzi ocenic kosztu, jednak mniej wiecej w jakiej kwocie (wyciagajac srednia z podobnych zabiegow:))zamknelo by sie leczenie. Wiem,ze tanie ono nie jest ale patrzac na efekt u mojego taty, sadze ze warto, jednak musze miec mniej wiecej ze sporym odchyleniem oczywiscie cene takowych zabiegow by wiedziec czy jest w ogole po co sie wybierac:) Pozdrawiam serdecznie

Nie potrafię odpowiedzieć na takie pytanie bez dokładnego badania lekarskiego, badań rtg. Proponowałbym udać się do lekarza zajmującego się implantologią, jeśli podobają się wyniki leczenia taty to może ten właśnie lekarz. Po zbadaniu i ustaleniu, które zęby należy usunąć na pewno lekarz może ustalić harmonogram poszczególnych etapów leczenia i kosztorys.

Tak będzie najprościej i profesjonalnie.


Dzień dobry, mam pytanie czy za pomocą aparatu stałego można przesunąć implant z koroną (przesuniecie ku środka jamy ustnej)? Implant jest wgojony, czy są możliwe ewentualne negatywne następstwa i jakie jest ich prawdopodobieństwo wystąpienia?

Witam, nie można po takim działaniu implant utraci osseointegracje , rozchwieje się i wypadnie.


Witam Panów, czy mogę wysłać Panom zdjęcie implantów które zostały zrobione dla mnie oraz wyrazić swoja opinie na ich temat.

Nie, jest to serwis szerzący wiedzę o implantologii stomatologicznej a nie biuro rzeczoznawców czy biegłych sądowych. Proszę udać się na konsultację do lekarza implantologa. To jest właściwe miejsce na ocenę konkretnej sytuacji . :-)


witam :) mam od kilku lat założone mostki na górnej szczęce. Moje pytanie brzmi czym najlepiej jest myć mostki??? zęby zrobiły sie żółte, mało estetyczne, dodam ze nie palę, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz:)

Witam sprawa nie jest jednoznaczna bo nie wiem czym te mosty są licowane, jeśli jest to porcelana nie powinno to mieć miejsca. jeśli materiałem użytym do licowania był akryl jest to możliwe, że "wchłonął" po latach barwniki z pożywienia buraki, marchewka, czerwone wino herbata. W takim wypadku jedyną metodą jest wymiana mostów, które i tak powinny być wymieniane co ok 10 lat. Jeśli materiałem do licowania była porcelana to możliwe jest, że na powierzchni osadził się osad np od herbaty . Zdarza się to u osób pijących duże jej ilości. Wtedy czyszczenie w gabinecie dentystycznym przy użyciu past polerskich powinno pomóc. Ale to tylko domysły bo nie powiedziała Pani nic o materiale z którego te mosty są wykonane.


Witam mam 23 lata. od urodzenia mam krzywą lewą jedynkę i przez to pomiędzy jedynkami jest "szpara". chciałabym wyrwać krzywą jedynkę i wstawić implant tak żeby jedynki łączyły się i żeby nie było przerwy. Krzywa jedynka jest raczej zdrowa. Leczę zęby regularnie. Pozostałe zęby są proste tylko właśnie ta jedna jedynka szpeci mój uśmiech. Czy jest taka możliwość aby w miejsce zdrowego zęba wstawić implant. ? I jaka jest ena takiego zabiegu ogółem? Proszę o szybką odpowiedz. Pozdrawiam

Pani koncepcja nie jest słuszna.proszę poszukać sobie dobrego ortodonty własne zęby są najlepsze . Leczenie implantologiczne w takim przypadku to około 6mc leczenie ortodontyczne ok 1-1,5roku ale cały czas ma Pani własne zęby . Jestem o tym głęboko przekonany, że Pani przypadek nie powinien być leczony implantologicznie


Czy można łączyć mostem zęby naturalne z implantami. Opis sytuacji: Góra lewa. Okoronowany ząb 3 oraz 8, czy włożenie między nie dwóch implantów i połączenie wszystkiego jednym mostem, może zagrozić stabilności implantów, ze względu na ( domniemaną ) ruchomość zębów naturalnych?

Nie powinno się łączyć w jedną konstrukcję odbudowy na implantach i na zębach własnych . Ta ruchomość zębów nie jest wcale "domniemana " gdyż ozębna , pozwala na odchylenie zęba od osi do 5o położenia skrajnego. W konsekwencji może dojść do utraty integracji implantu z kością lub do uszkodzenia konstrukcji protetycznej . W takiej sytuacji jak Pan przedstawia namawiałbym pacjenta do 4 lub 3 implantów zależnie od jakości kości i uzupełnienia protetycznego tylko ona implantach. Nawet gdyby wiązało się to z koniecznością odbudowy podłoża kostnego - np sinus lift.


Miejsce na Twoje pytanie

I odpowiedź specjalisty


Masz pytania dotyczące implantów? Kliknij poniżej i wypełnij formularz. Odpowiedzi udzieli lekarz specjalizujący sie w leczeniu implantami.



implanty zebowe - zadaj pytanie
 
 
« powrót|drukuj